Sesje półplenarne

Oswajanie antropocenu. Analiza socjologiczna

W obliczu kryzysu ekologicznego, nasza sesja ma na celu analizę uwarunkowań, które ograniczają powszechną, ale i aktywistyczną świadomość ekologiczną oraz możliwości efektywnych działań na rzecz ochrony środowiska. Zastanowimy się nad pojawieniem się ruchów ekologicznych, które zyskują znaczące poparcie społeczne, a także nad zmianą sposobów myślenia i działania w dobie zagrożeń dla ludzkości i natury. Przeanalizujemy konteksty polityczne, społeczne i psychologiczne, które wpływają na kształtowanie się klasy ekologicznej (Latour, Schultz 2022) oraz bariery, które utrudniają jej wyłanianie.

Podczas sesji poruszymy również kwestię redefinicji wolności w kontekście współzależności z naturą oraz walki o przetrwanie planety. Zmiana w pojmowaniu czasu, w którym teraźniejszość staje się kluczowa dla przyszłości, oraz konieczność przedefiniowania granic międzygatunkowych i sprawiedliwości społecznej będą istotnymi tematami dyskusji. Zwrócimy uwagę na makro i mikro wymiary zmian, oraz indywidualnych wyborów (Schultz 2023), które wpływają na odpowiedzialność jednostki za przyszłe pokolenia, a także na bierność społeczną w obliczu znanych i dostrzeganych zagrożeń ekologicznych. Brak aktywności może być związany z powstaniem społeczeństwa zmęczenia, kondycji egzystencjalnej współczesnego społeczeństwa zachodniego żyjącego w epoce wysokiego przyspieszenia. Powszechna inercja wobec degradacji biosfery i zmian klimatu, może być także wyrazem ucieleśnienia modernistycznego paradygmatu rozwoju opartego na poświęceniu się dla pracy i kariery zawodowej.

Analiza konfliktu generacyjnego, który ujawnia się w kontekście dziedzictwa pozostawionego przez modernistycznych przodków, a także wpływu nowych technologii i lokalnych wojen na degradację środowiska, będzie stanowić istotny element naszej debaty. Przedyskutowany zostanie problem: w jaki sposób destrukcyjne siły współczesności, takie jak rosnąca konsumpcja i turystyka, oswajają nasze postrzeganie antropocenu jako epoki wymagającej rekonstrukcji?

Podsumowując, nasza sesja ma na celu nie tylko zidentyfikowanie elementów oswajania antropocenu, ale także rozpoczęcie konstruktywnej dyskusji na temat działań prowadzących do zmiany paradygmatu myślenia o ekologii jako sferze politycznej i ideologicznej, która może i powinna przyczynić się do ratowania naszej planety.

Współorganizatorzy

Patronat

Marszałek Województwa Podlaskiego
Marszałek Województwa Podlaskiego
Patronat wicemarszałka Sejmu Macieja Żywno
Patronat wicemarszałka Sejmu Macieja Żywno
Wojewoda Podlaski

Patronat medialny