Symposia
„Knowledge, Resilience and Responsibility: Ukrainian and Polish Sociology in Wartime”
Program
Sesje półplenarne


Harmonia czy napięcie: intymność, ciało, duchowość, sport we współczesnym społeczeństwie somatycznym
Sympozja
Organizatorzy: Mikołaj Cześnik, USWPS; Joanna Konieczna-Sałamatin, UW
Moderatorka: Joanna Konieczna-Sałamatin, UW
Paneliści: Viktor Stepanenko, NASU; Olga Burova, NASU; tbc, NASU; Edwin Bendyk, Fundacja Batorego; Mikołaj Cześnik, USWPS
W obliczu trwającej wojny w Ukrainie oraz bezprecedensowych wyzwań, z jakimi mierzy się zarówno społeczeństwo ukraińskie, jak i środowisko akademickie tego kraju, polska socjologia nie może pozostawać obojętna. Sympozjum Knowledge, Resilience and Responsibility stanowi odpowiedź na sytuację naszych sąsiadów – badaczy, badaczek, instytucji – którzy, mimo warunków wojennych, kontynuują działalność naukową, prowadzą badania terenowe i próbują zrozumieć społeczne konsekwencje wojny.
W marcu 2025 roku w Kijowie odbyła się konferencja poświęcona odporności społecznej i solidarności w czasie wojny, współorganizowana przez Instytut Socjologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Uniwersytet SWPS oraz Fundację im. Stefana Batorego. Udział w niej był niezwykle ważnym doświadczeniem – nie tylko intelektualnym, ale także wspólnotowym. Uświadomił nam, jak wielką wartość ma wiedza wytwarzana w warunkach kryzysu i jak istotne są gesty solidarności akademickiej.
Sympozjum ma na celu kontynuację tego dialogu i wniesienie go do najważniejszego wydarzenia polskiej socjologii – Zjazdu PTS. Uważamy, że wobec sytuacji za naszą wschodnią granicą brak takiego głosu w programie Zjazdu byłby brakiem, który trudno uzasadnić. Chcemy umożliwić ukraińskim i polskim badaczom wspólną refleksję nad społecznymi konsekwencjami wojny, nad rolą socjologii w czasach kryzysu i nad odpowiedzialnością nauk społecznych wobec przemocy, cierpienia i społecznych podziałów.