Sesje półplenarne

Granice obok nas i granice w nas: ku nowej socjologii pogranicza

W ciągu kilku ostatnich lat wydarzenia o charakterze ogólnoświatowym, europejskim,  ale też regionalnym uzmysłowiły nam, że dotychczasowa wiedza z zakresu studiów nad granicami i pograniczami oraz instrumentarium socjologiczne są niewystarczająca do analizy bieżących wydarzeń. Żyliśmy przez lata w przekonaniu, że granice, przynajmniej w „naszej” części świata znikają – obecnie są one rekonstruowane, wzmacniane, coraz częściej uzbrajane.  Pandemia Covid-19  pociągnęła za sobą miedzy innymi zjawisko przywracania granic miedzy państwami UE, a także określone wymagania związane z reżimem sanitarnym, które rezonowały z procedurami granicznymi. Bliska nam granica z Białorusią także skupia dziś na sobie uwagę badaczy z różnych dziedzin z uwagi na trwający nadal, a zapoczątkowany w 2021 roku kryzys humanitarny. Inne oblicze tego kryzysu przyniosła wojna w Ukrainie. Określenie pogranicze zyskuje zatem nowe znaczenia, a badanie zjawisk i procesów, jakie zachodzą na terenach pogranicznych rodzi wiele bieżących wyzwań oraz problemów nie tylko metodologicznych, ale też o charakterze etycznym – powiązanych z istotnymi wyborami o charakterze moralnym, a nawet doświadczeniami o charakterze granicznym. Kwestie załamania sfery aksjonormatywnej i zwielokrotnionego konfliktu dotyczą wszystkich aktorów społecznych na pograniczach.

Proponując sesję pół-plenarną chcemy podjąć wątki związane z współczesnymi badaniami nad granicami i pograniczami, w których dominujący głos mają socjolożki i socjologowie uwzględniając zróżnicowane kategorie osób obecnych lub/i uwikłanych w (po)graniczne zjawiska społeczne:  mieszkających na tych terenach, ludzi w drodze,  aktorów instytucjonalnych powiązanych z służbami mundurowymi, jak i systemem polityki społecznej, aktywistek i aktywistów działających na granicy polsko-białoruskiej oraz świadczących pomoc Ukrainie.

Problematyka sesji obejmuje tematy stabuizowane, a zarazem (niekiedy) eksponowane i instrumentalizowane w debacie publicznej i w dyskursie naukowym. Niewątpliwie nowa socjologia pogranicza to socjologia gorąca, nie tylko dlatego, że podejmuje bieżące i ważne tematy, ale też budzi intensywne emocje badaczek i badaczy.

Współorganizatorzy

Patronat honorowy

Patronat

Marszałek Województwa Podlaskiego
Marszałek Województwa Podlaskiego
Patronat wicemarszałka Sejmu Macieja Żywno
Patronat wicemarszałka Sejmu Macieja Żywno
Wojewoda Podlaski
Patronat Rektora UwB
European Sociological Association
European Sociological Association

Patronat medialny