A. Zasady organizowania grup tematycznych

  1. Rodzaje grup tematycznych:
    1. Grupa Sekcji PTS: organizowana przez członków Sekcji PTS, po akceptacji Zarządu Sekcji PTS organizującej grupę, w formule grupy regularnej (złożonej z indywidualnych wystąpień) lub nieregularnej (np. w formie paneli, okrągłych stołów, stolików dyskusyjnych, sesji posterowych, spotkań z autorami i in.) na zasadach opisanych w 2, 3, 4 i 5 Regulaminu;
    2. Grupa międzysekcyjne: organizowana przez członków dwóch lub więcej Sekcji PTS, po akceptacji Zarządu Sekcji PTS organizującej grupę, w formule grupy regularnej (złożonej z indywidualnych wystąpień) lub nieregularnej (np. w formie paneli, okrągłych stołów, stolików dyskusyjnych, sesji posterowych, spotkań z autorami i ) na zasadach opisanych w pkt. 2, 3, 4 i 5 Regulaminu;
    3. Grupa regularna międzyośrodkowa: grupa złożona z indywidualnych wystąpień, organizowana na zasadach opisanych w pkt. 2, 4 i 5 Regulaminu organizacji grup tematycznych (dalej: Regulaminu);
    4. Grupa nieregularna międzyośrodkowa: grupa, w której w miejsce indywidualnych referatów pojawiają się inne typy wystąpień (np. panele, okrągłe stoły, stoliki dyskusyjne, sesje posterowe, spotkania z autorami i in.), organizowana na zasadach opisanych w 2, 4 i 5 Regulaminu;
    5. Grupa ad-hoc: zgłaszana w ramach ograniczonej puli czasowej dostępnej po terminie zgłaszania grup tematycznych, organizowana na zasadach opisanych w 2, 4 i 5 Regulaminu.
  2. Zasady ogólne organizacji wszystkich rodzajów grup tematycznych:
    1. Organizatorami grupy tematycznej mogą zostać członkowie PTS mający opłacone składki członkowskie.
    2. Propozycje grup tematycznych zgłaszane są przez formularz googe dostępny na stronie XIX Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego w terminie określonym w Harmonogramie tworzenia grup tematycznych.
    3. Każde zgłoszenie powinno zawierać:
      1. Imię, nazwisko i afiliacje organizatorów
      2. Wskazanie Sekcji
      3. Określenie charakteru grupy (regularna / nieregularna; międzyośrodkowa / Sekcji)
      4. Tytuł grupy tematycznej
      5. Abstrakt (250-500 słów)
      6. Słowa kluczowe
    4. Grupę regularną i nieregularną mogą zgłosić dwie osoby pochodzące z różnych ośrodków naukowych (nie jest możliwa organizacja grupy jedynie przez jeden ośrodek). Zasada ta dotyczy również grup Sekcji PTS.
    5. Grupy tematyczne zgłaszane są przez organizatorów w terminie ogłoszonym przez Komitet Organizacyjny.
    6. Wszystkie propozycje grup tematycznych oceniane są przez Radę Programową Zjazdu, która przygotowuje listę rankingową grup tematycznych.
    7. Po upłynięciu terminu nadsyłania zgłoszeń do grup tematycznych, warunkiem formalnym zakwalifikowania grupy tematycznej do programu Zjazdu jest zgłoszenie do niej i zaakceptowanie przez organizatorów minimum czterech referatów.
    8. W przypadku rezygnacji organizatorów z organizacji grupy tematycznej, jej miejsce zajmuje kolejna grupa w rankingu, a w przypadku miejsc ex aequo – grupa wskazana przez Radę Programową Zjazdu spośród tych zajmujących takie samo miejsce w rankingu w oparciu o przesłanki merytoryczne.
    9. Ostateczna decyzja odnośnie akceptacji lub braku akceptacji grupy tematycznej należy do Rady Programowej Zjazdu.
  3. Grupy Sekcji PTS i grupy międzysekcyjne:
    1. Organizatorem grupy Sekcji PTS są członkowie zwyczajni danej Sekcji PTS pochodzący z dwóch różnych ośrodków naukowych.
    2. Organizatorem grupy międzysekcyjnej zgłaszanej przez dwie lub więcej Sekcji są członkowie zwyczajni dwóch lub więcej Sekcji PTS, pochodzący z dwóch różnych ośrodków naukowych.
    3. Propozycje grup Sekcji PTS oraz grup międzysekcyjnych zbiera w terminie przewidzianym w harmonogramie tworzenia grup tematycznych Zarząd Sekcji.
    4. Dla każdej z Grup Sekcji oraz dla każdej z Grup międzysekcyjnych przewidziane są maksimum dwa bloki czasowe (po 90 minut każdy) w programie Zjazdu.
    5.  Każdy Zarząd Sekcji ma prawo przekazać Radzie Programowej maksimum dwie propozycje Grupy Sekcji, w tym propozycję Grupy międzysekcyjnej.
    6. Grupy Sekcji PTS będą prowadzone równolegle. W danym bloku czasowym nie będą odbywały się obrady grup zgłoszonych przez tą samą Sekcję.
    7. Decyzję o organizacji grupy tematycznej w imieniu Sekcji PTS musi zaakceptować Zarząd Ostateczna decyzja o akceptacji grupy Sekcji należy do Rady Programowej.
    8. W przypadku braku wypełnienia czasu dla Sekcji w pierwszym terminie zgłaszania grup tematycznych, czas ten przeznaczony zostaje na grupy tematyczne zgłoszone na ogólnych
    9. Pozostałe zasady organizowania grup organizowanych przez Sekcje PTS są analogiczne do ogólnych zasad organizacji grup tematycznych.
  4. Zasady udziału we wszystkich typach grup tematycznych:
    1. Jeden uczestnik Zjazdu może wystąpić maksymalnie w dwóch rolach:
      1. Prowadzącego / prowadzącej obrady grupy / sympozjum / sesję oraz
      2. Wygłaszającego / wygłaszającej jeden referat (w formie mówionej, wykładanej, posterowej).
    2. Referenci grup tematycznych nie mogą rekrutować się z jednego zespołu badawczego / instytutu / uczelni / wydziału (w grupie tematycznej, składającej się z czterech wystąpień referenci reprezentują co najmniej trzy ośrodki, zaś w grupie z ośmioma referatami [dwa bloki czasowe], referenci muszą być z co najmniej z sześciu ośrodków).
    3. Tylko jeden z organizatorów grupy może wygłosić referat we własnej grupie.
    4. Komitet Organizacyjny zobowiązuje organizatorów grup tematycznych do umożliwienia krótkiej prezentacji tez referatów wyłożonych przez ich autorów (do 5 min. na każdy) lub zamieszczenie referatów na stronie Zjazdu w formie podcastu.
  5. Organizacja pracy grupy tematycznej:
    1. Obrady grupy tematycznej trwają 90 min.
    2. Grupom, cieszącym się szczególnym zainteresowaniem, na wniosek organizatorów Rada Programowa Zjazdu można przydzielić dwa bloki czasowe.
    3. Grupa tematyczna o charakterze „referatowym” i grupa „ad hoc” może liczyć maksymalnie cztery referaty oraz trzy referaty „wyłożone”.
    4. W grupie tematycznej nieregularnej, po uzgodnieniu z Komitetem Organizacyjnym Zjazdu, liczba uczestników grupy może być większa.

B. Harmonogram tworzenia grup tematycznych

10 grudnia 2024  – 26 stycznia 2025

Zgłaszanie propozycji grup tematycznych przez sekcje PTS oraz międzyośrodkowych

27 stycznia 2025 – 23 lutego 2025 

Rada Programowa zatwierdza listę grup tematycznych sekcyjnych i międzyośrodkowych oraz przekazuje ją Komitetowi Organizacyjnemu

do 24 lutego 2025 

Lista grup tematycznych zostaje opublikowana na stronie internetowej zjazdu

24 lutego 2025 – 30 marca 2025

Organizatorzy grup tematycznych przyjmują zgłoszenia abstraktów referatów za pośrednictwem systemu rejestracji

31 marca 2025 – 20 kwietnia 2025

Organizatorzy grup tematycznych dokonują selekcji zgłoszeń, w razie potrzeby organizują dodatkowy nabór referatów, ustalają z autorami szczegóły ich wystąpień oraz przygotowują projekt programu grupy, czyli listę referatów, które zostaną wygłoszone oraz takich, które będą dostępne w wersji papierowej i elektronicznej (tzw. referaty wyłożone); projekt programu grupy jest przekazywany do Rady Programowej

21 kwietnia 2025 – 11 maja 2025

Rada Programowa analizuje listę grup tematycznych i ich skład pod kątem reprezentacji różnych środowisk oraz kryteriów formalnych oraz rekomenduje do zatwierdzenia wnioski o rozszerzenie obrad grupy do dwóch sesji; Komitet Organizacyjny przydziela grupom tematycznym terminy w programie zjazdu

do 25 maja 2025

Osoby zgłaszające otrzymają informację o przyjętych referatach

26 maja 2025 – 15 czerwca 2025 Rada Programowa przyjmuje zgłoszenia grup ad hoc

Do 1 września 2025 zostanie opublikowany na stronie internetowej program XIX Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego